top of page

לפעמים הכל מתחיל בחיבור

לפעמים אנו נוטים לקבל את הקירבה עם הילדים שלנו כמובן מאליו. שיטת אמת שפיתחתי מקדמת את הצורך בלתת חיבוק כדי להזכיר להם וגם לנו על הקירבה הזו. האורך הממוצע של חיבוק בין שני אנשים הוא 3 שניות, אבל חוקרים גילו משהו פנטסטי. כאשר החיבוק נמשך 20 שניות לפחות, יש לו השפעה תרפויטית על הגוף והנפש. הסיבה לכך היא כי חיבוק ממושך מייצר הורמון בשם "אוקסיטוצין", הידוע גם בשם הורמון האהבה. לחומר זה יתרונות רבים לבריאותנו הגופנית והנפשית, עוזר לנו, בין היתר, להירגע, להרגיש בטוחים ולהרגיע את הפחד והחרדה שלנו.

זוהי תרופה נפלאה הזמינה לנו ללא תשלום בכל פעם שיש לנו אדם אהוב בזרועותינו, בכל פעם שנערסל ילד, או נלטף כלב או חתול, בכל פעם שאנחנו קרובים פיזית למישהו או פשוט אוחזים בכתפיו של חבר.

ציטוט מפורסם של הפסיכותרפיסטית וירג'יניה סאטיר הולך בערך כך: "אנחנו צריכים 4 חיבוקים ליום להישרדות. אנחנו צריכים 8 חיבוקים ביום לתחזוקה. אנו זקוקים ל -12 חיבוקים ליום לצורך התפתחות וצמיחה". בין אם המספרים המדויקים הללו הוכחו מדעית או לא, יש הרבה ראיות מדעיות הקשורות לחשיבותם של חיבוקים ומגע פיזי.
הנה כמה סיבות מדוע אנחנו צריכים להתחבק והרבה:

1. אוקסיטוצין אוקסיטוצין הוא נוירוטרנסמיטור שפועל במערכת הלימבית, המרכז הרגשי של המוח, מקדם רגשות של שביעות רצון, מוריד חרדה ומתח, ואפילו הופך יונקים למונוגמיים. זהו ההורמון האחראי על כך שכולנו חיים כאן היום. חומר זה משוחרר במהלך הלידה, מה שגורם לאמהות שלנו לשכוח את כל הכאב המייסר שהן סבלו בזמן שיצאנו מהגוף שלהן וגורם להן לרצות עדיין לאהוב ולבלות איתנו. מחקר חדש מאוניברסיטת קליפורניה טוען כי יש לו השפעה דומה על הזכרים האנושיים, מה שהופך אותם יותר אמפטיים וטובים יותר ביצירת יחסים חברתיים. ואף מגביר באופן דרמטי את הליבידו ואת הביצועים המיניים של נושאי המחקר. כאשר אנו מחבקים מישהו, אוקסיטוצין משוחרר לתוך הגוף שלנו על ידי בלוטת יותרת המוח שלנו, מוריד את קצב הלב שלנו ואת רמות הקורטיזול שלנו. קורטיזול הוא ההורמון האחראי ללחץ נפשי, לחץ דם גבוה ומחלות לב.

2. סבלנות הקשרים שלנו הופכים להיות מטופחים יותר כאשר אנחנו לוקחים את הזמן להעריך ולהכיר אחד את השני. חיבוק הוא אחת הדרכים הקלות ביותר להראות הערכה והכרה לאדם אחר. העולם הוא מקום עמוס, מלא ברעש ומהומה, ואנחנו כל הזמן ממהרים למשימה הבאה. על ידי האטת הקצב ולקיחת רגע להציע חיבוקים כנים לאהובינו לאורך כל היום, אנחנו נהנים יותר מעצמנו, מהאחרים, ומטפחים סבלנות ואורך רוח.

3. מניעת מחלות לחיבוק יש גם תגובה ישירה על הפחתת הלחץ אשר מונע מחלות רבות. מכון המחקר של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת מיאמי אומר כי ביצע למעלה ממאה מחקרים במגע ומצא ראיות להשפעות משמעותיות, כולל גידול מהיר יותר בפגים, כאבים מופחתים, ירידה בסימפטומים של מחלות אוטואימוניות, הורדת רמות הגלוקוז בילדים עם סוכרת, ושיפור מערכות החיסון אצל אנשים עם סרטן.

4. מערכת החיסון חיבוקים מחזקים את המערכת החיסונית. לחץ עדין המופעל על עצם החזה מפחית את המטען הרגשי ומפעיל את צ 'אקרת מקלעת השמש. זה מגרה את בלוטת התימוס, אשר מסדירה ומאזנת את הייצור של כדוריות הדם הלבנות, אשר שומרות על בריאות ומניעת מחלות.

5. תקשורת בלי להגיד מילה כמעט 70% מהתקשורת היא לא מילולית. הפרשנות של שפת הגוף יכולה להתבסס על מחווה אחת וחיבוק היא שיטה מצוינת להביע את עצמך ללא כל קשר לאדם האחר או לבעלי החיים שאתה מחבק. לא רק שהם יכולים להרגיש את האהבה ואת האיכפתיות שלך דרך החיבוק, אבל הם יכולים למעשה להיות פתוחים מספיק כדי להעביר את זה הלאה לאחרים.

6. ערך עצמי חיבוק מגביר את ההערכה העצמית, בייחוד בקרב ילדים. תחושת המישוש חשובה ביותר בתינוקות. תינוק מזהה תחילה את הוריו על ידי מגע. מרגע שאנחנו נולדים המגע של המשפחה שלנו מראה לנו שאנחנו אהובים ומיוחדים. האסוציאציות של הערך העצמי ותחושות המישוש משנותינו המוקדמות עדיין מוטמעות במערכת העצבים שלנו כבוגרים. המגע שקיבלנו מאמא ואבא שלנו בזמן שגדלנו נשארות מוטבעות ברמה התאית, וחיבוקים מזכירים לנו תחושה של ערך עצמי. חיבוקים, לכן, יכולים לחבר אותנו ליכולת שלנו לאהבה עצמית.

7. דופאמין רמות נמוכות של דופאמין ממלאות תפקיד במחלת הפרקינסון וכן בהפרעות במצב הרוח כגון דיכאון. דופמין הוא האחראי לתת לנו תחושה של הרגשה טובה, וגם אחראי על המוטיבציה! חיבוקים מעוררים את המוח לשחרר את הדופמין, את הורמון ההנאה. חיישני דופאמין הם האזורים שמעוררים על ידי סמים רבים כגון קוקאין ומטאמפטמין. נוכחותם של סוגים מסוימים של קולטנים לדופאמין קשורה גם עם החיפוש הטבעי אחר מגע אנושי.

8. סרוטונין החיבוק משחרר אנדורפינים וסרוטונין לתוך כלי הדם, אלו חומרים המעוררים תחושות של הנאה ונוגדים כאב ועצב. מפחיתים את הסיכוי למחלות לב, עוזרים להפחתת משקל עודף, ומאריכים חיים. אפילו להתכרבל עם חיית המחמד שלכם יפחית בצורה משמעותית את רמות המתח בחייכם. חיבוק ממושך מעלה את רמות הסרוטונין, אשר מעלה את מצב הרוח ויוצר תחושות של אושר.

9. איזון מערכת העצבים על פני העור יש לנו רשת של נקודות לחיצה קטנטנות הקולטות את תחושת המגע, ושולחות את המסר למוח דרך עצב ה-ואגוס. השינויים בלחות ובהולכה חשמלית על פני העור של האדם המקבל או מעניק חיבוק מרמזים על איזון מחודש של מערכת העצבים הפאראסימפטטית.

שיטת אמת מדברת בראש ובראשונה על הקשר, על החוויה הרגשית שבן ההורה לילד שלו.

ייתכן שנוצר 'מרחק' בינכם לבין הילד שלכם שמקשה על כל צד פשוט לקום ולחבק. אשמח לעזור לכם ליצור את הקרבה הזו שוב.


מורי טויק הדרכת הורים קשובה ואישית מאבחן ומטפל בילדים ובנוער בספורט טיפולי רגשי

0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page